Dieta cud? Jak dobrze i skutecznie schudnąć.

Wiele kobiet jest przekonanych, że stosując tzw. dietę – cud, jakich mnóstwo się propaguje (na przykład w kolorowych pismach), w krótkim czasie zlikwiduje się nadmiar tkanki tłuszczowej gromadzonej przez lata i staną się znów zgrabne i szczupłe. Nie jest to niestety możliwe, chyba że ze stratą zdrowia kosztem ograniczenia sprawności fizycznej, zmarszczek, zwisów skórnych i ogólnego złego samopoczucia.

Dieta –cud nie istnieje!

Wieloletnie badania naukowe wykazały, że nadwagę obniżać można wyłącznie poprzez systematyczne ćwiczenia ruchowe i zrównoważoną dietę (utrzymanie właściwego bilansu energetycznego, witaminy, mikroelementy, aminokwasy, suplementy – Herbalife). Pozwala to na dynamiczne i efektywne kontrolowanie ciężaru ciała i zachowanie dobrego samopoczucia oraz zdrowe i bezpieczne odchudzanie.

Z badań tych wynika również, że systematyczna aktywność ruchowa prowadzi do nabycia trwałych nawyków, które skłaniają człowieka do ciągłego doskonalenia swego organizmu i ciała, utrzymywania się w wysokiej formie fizycznej i psychicznej. Jest to najbardziej skuteczna, bo dynamiczna kontrola ciężaru ciała, a więc również poziomu tłuszczu w organizmie.

U zdrowych kobiet zawartość tłuszczu w organizmie w stosunku do ciężaru ciała powinna wynosić od 23 do 28%. U tych, które systematycznie uprawiają sport – wyczynowo lub rekreacyjnie – wskaźnik ten waha się w granicach 13 – 21 %. U mężczyzn powinien być w obu wypadkach o ok. 50% niższy. Jeśli chodzi jednak o kobiety, to procent tłuszczu w organizmie nie może być niższy niż 10, inaczej grozi to poważnymi zaburzeniami fizjologicznym

Jaka dieta powinna być stosowana w wypadku nadwagi, której efektem jest otyłość, ile kalorii dziennie spożywać, aby zrównoważyć parametry sylwetki?

Według najnowszych badań dla ludzi aktywnych ruchowo, ale nie wyczynowców, ciężar ciała powinien być mnożony przez 45, dla średnio aktywnych – przez 35, dla prowadzących siedzący tryb życia – przez 30. Oznacza to, że na przykład kobieta, która nie jest aktywna ruchowo, prowadzi siedzący tryb życia, a waży 55 kilogramów, powinna spożywać dziennie maksimum 1650 kalorii (55 razy 30). W przypadku dużej nadwagi ilość kalorii musi być jeszcze obniżona.

Obniżanie ilości kalorii w diecie trzeba traktować tak samo, jak na przykład bieganie dla zdrowia, ale w odwrotnym kierunku. A więc dzienna dieta musi polegać na zmniejszaniu ilości jedzenia stopniowo – na przykład o 200 kal. Unika się wówczas uczucia głodu i związanych z tym nieprzyjemności. Trzeba też pamiętać, że jadamy z nudów, wskutek emocji lub zdenerwowania, a nie z głodu. Dlatego też, chcąc się pozbyć nadwagi, trzeba po prostu zmienić tryb życia na bardziej aktywny

Największym problemem każdej niskokalorycznej diety jest zwykle – przynajmniej w odczuciu tych, którzy zaczynają ją stosować – jej mała zawartość smakowa i nijakość.

Jakie warunki powinna spełniać zdrowa i optymalna dieta? Zwykła, bardzo oszczędna w kalorie i produkty dieta przez dłuższy okres czasu nie spełnia swego zadania w zakresie zmniejszenia nadwagi. Jak wynika w wielu badań nad problemami nadwagi, dieta typu ‶jedzenie – stop – jedzenie – stop” pozwala na utratę kilku kilogramów wagi ciała, ale jest to odchudzanie iluzoryczne. Jej efektem jest zwykle jeszcze bardziej intensywne gromadzenie się tłuszczu w organizmie. Z badań naukowych na temat psychologii wyszczuplania wynika, że ci, którzy bardzo pragną schudnąć, stawiają sobie cele niemożliwe do zrealizowania. W sumie stają się one elementem destrukcyjnym w procesie odchudzania.

Czy zawsze wiemy, jakie produkty żywnościowe są dla nas najlepsze i najzdrowsze? Zwykle informacje na ten temat zawierają ogólne dane dotyczące ilości takich substancji jak tłuszcz, proteiny, węglowodany, witaminy itp. W praktyce istnieje często luka między tymi informacjami a ich interpretacją czyli codziennym jedzeniem. Wiadomo, że teoretycznie wszystkie dostępne nam pokarmy są zdrowe, pozostaje tylko kwestia ich właściwego doboru w diecie.

Czy zmiana diety jest możliwa? Oczywiście tak, ale trzeba się pozbyć pewnych nawyków i przyzwyczajeń, często długoletnich. Dlatego proponujemy dowolny wybór podanych przez nas produktów według upodobań smakowych i zwyczajowych we właściwych proporcjach.
Bez szkody dla zdrowia można się pozbyć nie więcej niż 0,9 kilograma tłuszczu tygodniowo.

Odchudzanie polegające na zmniejszaniu dziennej racji kalorycznej o 500 kal i ćwicząc przynajmniej 3 razy w tygodniu tak, aby w czasie umiarkowanego wysiłku spalić 300 – 500 kal możemy zyskać stały, systematyczny i bezpieczny spadek nadwagi.

Podstawowy metabolizm człowieka jest niezmienny, ale można go również stymulować. Aktywność fizyczna powoduje podwyższenie metabolizmu i utrzymuje go na tym poziomie jeszcze kilka godzin po wysiłku, a to oznacza zwiększone spalanie energii i proces ten może trwać nawet we śnie. Stosowanie samej tylko diety powoduje stratę tłuszczu, ale jednocześnie stratę tkanki mięśniowej i łącznej o 25 – 30%.

Należy sobie zdawać sprawę z tego o jaką wagę ciała nam chodzi. Nadwaga i poziomu tłuszczu to jednak dwie różne sprawy. Na przykład sportowcy, zarówno mężczyźni jak i kobiety, mają często sporą nadwagę w stosunku do wzrostu, ale bardzo małą zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie. Wynika to przede wszystkim z przerostu masy mięśniowej, której wielkość uzależniona jest od rodzaju uprawianej dyscypliny sportu. Jakby wiec na to nie patrzeć, najważniejszy jest stosunek tkanki mięśniowej do tkanki tłuszczowej.

One comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *